DSC_0337W dniu 18 czerwca 2016 r. udaliśmy się na jednodniową , zorganizowaną przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich wycieczkę do Skalnego Miasta Adrspachu, zwanego również Królestwem Karkonosza. Pierwszym punktem zwiedzania było Skalne Miasto – jest to największy tego typu kompleks skalny w Czechach, tu mieliśmy okazję podziwiać unikalne formy skalne, które dzięki ukształtowaniu otrzymały nazwy takie jak: Skalna Korona (symbol skał Ardspasskich), Wykałaczka Karkonosza, Wieża Strażnicza, Fotel Teściowej, Tron Karkonosza i wiele innych wspaniałych, wyrzeźbionych przez Naturę form skalnych, a przewodnik przybliżył nam związane z nimi legendy. Punktem kulminacyjnym a zarazem największą atrakcją był rejs barką po Skalnym Jeziorze ubarwiony zabawnym komentarzem „Flisaka”.

Pożegnaliśmy się z monumentalnymi piaskowcami i udaliśmy się do Krzeszowa – małej miejscowości położonej w Kotlinie Kamiennogórskiej na Dolnym Śląsku ,tu mieliśmy przyjemność zwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej – barokową świątynię z przebogatym wnętrzem, nazywaną Europejską Perłą Baroku w której szczególną uwagę przyciąga ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia NMP oraz organy koncertowe uważane za najlepiej zachowane organy barokowe w tej części Europy. Najcenniejszą perłą krzeszowskiej świątyni jest jednak najstarszy w Polsce, pochodzący z XII wieku, wizerunek Matki Bożej Łaskawej. Na placu sanktuarium znajduje się również kościół p.w. Św. Józefa z cyklem fresków przedstawiających w niepowtarzalny sposób życie Świętej Rodziny. Ostatnim punktem podróży było Chełmsko Śląskie, gdzie mogliśmy zobaczyć zespół XVII wiecznych drewnianych Domów Tkaczy zwanych „Dwunastu Apostołów” stanowiących jedyną tego typu atrakcję w Europie.

Niestety , doba ma tylko 24 godziny, więc chcąc się zmieścić w tym czasie musieliśmy wracać do domu, utrudzeni ale bogatsi o nową wiedzę, pod wrażeniem potęgi Matki Natury, dumni z tego, że możemy być jej częścią.

Justyna i Patrycja

Wycieczka do Skalnego Miasta oraz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *